Békessy Béla Vívó Klub – a hely, ahol ki tudod próbálni magad Fénykardvívóként
Serra Györgyék 30 évvel ezelőtt, azért, hogy megmentsék a debreceni vívóklubbot, pénz és terem híján a saját házuk alagsorában edzettek. Mára 300 klubtaggal és iskolai vívóval működnek, neveltek olimpikont és elég merészek voltak ahhoz, hogy elindítsák Magyarországon úttörőként a Fénykardvívást. Nem állnak meg addig, amíg elfogadott sportág nem lesz belőle.
Egyenruhában álló olasz edzők, spanyol és francia lelkes kardforgatók és a debreceni vívóklub hagyományos vívóedzői, fénykard nélkül, egyszerű edző ruhában – így álltunk 3 éve a Margit-szigeten, lényegében tudás, ismeret és megfelelő eszközök nélkül. A fiúk lelkesek voltak, mi meg Serra Györggyel ugyanazt gondoltuk: mi a fenét keresünk mi itt?
Ma már teljes komolysággal mondom ki, hogy fénykardvívó edzők képzésére nyertünk Erasmus+ pályázatot, utaztunk, 16 éve működő LudoSport központi csapatától, barcelonai és francia edzőktől, és a Jedi Generation edzőitől tanultunk és most megvalósítunk valamit itthon, amit más még ilyen formában nem csinált. Koordinátorként láttam, hogy milyen nagy számú embert vonz ez a sport világába, olyanokat, akik számára elképzelhetetlen volt, hogy heti rendszerességgel mozogjanak. Sőt, többen a résztvevők közül nem is gondolták magukat sportolónak, pedig van, aki heti 6-7 órát is edz, gyakorol. Láttam, hogy milyen lelkesedéssel állnak neki a huszonéves edzők az újdonságnak és hogy milyen kemény tanulás van a szórakozás mögött.
Kezdjük az alapoktól!
Létezik a combat fénykard vívás, amiben pontszámra, harc vívnak. A Ludosport csapata, vagy például a francia vívószövetség által hivatalos vívónemként elfogadott fénykardvívás ilyen.
A Ludosport képviselője, Lorenzo Todaro azt erősíti, hogy “a fénykardvívás igazából egy hobbi, egy sportforma, egy közösség, amiben bárki kényelmesen érezheti magát. Nálunk vannak olyanok, akik idézni is tudnak a filmekből, akik ismerik az összes mellékszálról szóló új sorozatot, de vannak olyanok is, akik egyáltalán nem látták a film egy részét sem. Ebben mind a két véglet megtalálja a helyét”.
Emellett van a koreografált vívás, amikor akár konkrét jelenetek adnak elő, esetleg előre összerakott, kitalált produkciót adnak elő a szereplők. Igen, ez utóbbi csapat inkább szereplők csapata, őket a közös edzőképző projektben a Jedi Generation képviselte. Ők a Star Wars világában mozognak, színpadi verekedést látunk tőlük, a mozgásuk a vívás és a színészkedés ötvözete, akciójelenetek láthatunk vissza, de van egyedi megjelenésük is az univerzum szemlélete alapján, tisztázza Válik Ferenc, az egyik debreceni edző.
A fénykard
Egy műanyag markolatból, egy plexibe zárt LED csőből áll, strapabíró, bírja a másik kardhoz való ütést és egy giroszkóp van benne, hogy ne kelljen gombot rakni rá, amit véletlenül megnyomjuk a harc közben. Legalább is a Lama di Luce kardjai így néznek ki.
De van filmből azonos markolatú, sőt kiállítási darab is, amely több millió forintot ér. Ilyen csodákat készít például Patai Roland, akinek a termékeit Rolightsaber oldalán lehet megtalálni. Amikor nála jártunk a csapattal, volt szerencsém az általa készült fénykardokat is látni, és ahogy néztem a kardokat valahogy engem is elvarázsoltak. Megszédített az a tudat, hogy egy kitalált világból, egy bizonyos ponton, egy bizonyos részben valóban valóság vált.
Rolandék azért is érdekesek, mert amikor megismerkedtünk épp egy új projekten, a Star Wars múzeum megnyitásán dolgoztak, ami azóta látogatható lett!
Jogdíjak és “hivatalosság”
A videókon nem Star Wars zenéket hallunk, és az öltözet sem egyezik a Csillagok háborújából ismert öltözékekkel, ez a jogdíjak miatt van? Kérdezem a fiúkat, és jön a magabiztos válasz; jogdíj a fénykardra nincs érvényben.
A Jedi Generation csapata öltözékében visszaköszön a film több szereplőjének képe, hisz ők tagjai a hivatalos nemzetközi jelmezes szervezetnek, ahova szigorú követelmények kellenek a bekerüléshez. Csuka Gábor, az 501-es légió magyar csapatának vezetője megerősít ebben. Ők azok, akik filmhű felszereléssel rendelkező tagok, akik hivatalos fellépéseket vállalhatnak belföldön és külföldön egyaránt, és akik a Star Wars jelmez készítésben nyújthatnak segítséget. Gábor azt is megerősíti, hogy bár vannak kisebb kezdeményezések, igazán nagy számban, szervezett sportként jelenleg nincs senki más, aki fénykardvívást csinál.
Jelenleg, merthogy volt már, hogy alakult egy közösség, a Fénykardvívók klubja, akik a debreceni csapat projektjére is jól reagáltak:
“Mint fénykard- és vívásrajongók, örömmel fogadjuk a lelkesedést, viszont itt meg kell jegyezni, hogy a tagok egy jó része nem a fővárosban él. A tevékenységet nagyrészt emiatt szüntettük meg, hiszen hihetetlen nehéz az ország minden pontjáról odautazni egy eseményre. Többnyire ez határozza meg, nem a nyitottság” meséli az egyik vezetőjük, Attila.
Helye van a fénykardvívásnak egy hagyományos vívó klubban
Én nem tartozom különösebben az óriás Star Wars funokhoz, de valahogy mégis megfog ez az egész – és ahogy Serra György meséli, sokan mások is így vannak vele. Kivételek a nagy öregek, akikkel többször vitába kellett szállnia az előző időszakban azért, hogy bizonyítsa, helye van a vívóklubban a fénykardvívásnak.
“Azért is voltunk lelkesek az indulással kapcsolatban, mert a francia vívószövetség hivatalos fegyvernemmé alakította a fénykardvívást, ami egyébként megy is Franciaországban, állami támogatás van rá, felszerelést vásárolnak a klubbok a tagoknak. Volt egy nem titkolt célunk, hogy hátha a magyar vívószövetséget is érdekelni fogja ez a mozgásforma” – kezdi az indulásról való beszélgetést György.
Majd 3 évvel ezelőtt tartottak egy nyitórendezvényt, ahol leleplezték a hírt. Már itt kiderült, hogy a terv akadályba ütközik, hisz ott volt az elnök úr, aki rögtön negatív volt, nem látta benne a fantáziát. Az idősebb, 60 pluszos vívók értetlenül álltak az újítás előtt, pedig senki nem tukmálja ezt, igazából megfér a hagyományos vívóórák mellett. Arról nem is beszélve, hogy volt egy olyan céljuk is, hogy növeljék ezzel a bevételeket, ami azt is jelenti, hogy a hagyományos vívásra is több pénzük van.
Gyuri hozzátette: A fiatal felnőttek között is van, aki cikinek érzi, nem gondolja, hogy ez tényleg egy sport, egy normális hobbi tud lenni. De vannak többen, akik teljes lelkesedéssel állnak az újdonsághoz.
Sőt a fénykardvívást két éve elfogadtatták az egyetemen hivatalos tesiként, azaz kreditpontot kapnak a debreceni egyetemisták, ha eljárnak rendszeresen edzésre. Ez az egyik legjobb csatornájuk jelenleg, ezzel a huszonéves korosztályt is meg tudják fogni.
Ahogy Válik Feri meséli, többen visszajönnek az egyetemi féléves tesi után is edzeni, kifizetik a havi tagdíjat és teljes lelkesedéssel járnak. Egy nagy fal van, amelynek megmászása kihívást jelent; a megfelelő edzői továbbképzés. “Azért mennek el, mert nem tudnak tőlem eleget tanulni, nekem is véges jelenleg a tudásom, amit szeretnék bővíteni mindenképp, szeretnék én is többet adni.” mondta Ferenc.
Amikor elindult a fénykardvívás, nyilvánvaló volt, hogy tudást kell behozni a szervezetbe. Erre akkor egy Erasmus+ pályázat kihasználása tűnt a legjobb lehetőségnek, így a csapat összefogott és egy projektet nyert meg, ahol spanyol, olasz, francia fénykard vívó edzőkkel közösen edzettek, fejlesztették magukat. Szóval visszatértünk a Margit-szigetre; ez volt az első útja a projektnek, amelyben a Ludosport, a Jedi Generation és a Debreceni Békessy Béla Vívó klubja tagjai utaztak 2 éven át, tanultak egymástól. Lényegében itt kezdődött a klub számára az izgalom.
De mi a cél? Az a terv, hogy oda jusson, hogy versenyek legyenek?
Gyuri válasza először egy magabiztos nem, leginkább azért, mert a jelenlegi edzői erőforrása a hagyomás vívásban van szükség. Ha lenne egy ember, aki ebbe beleáll, ha lenne 40 olyan fénykard vívó, akkor csinálnák ezerrel, akkor nem lenne kérdés, hogy a versenyek felé nyissanak. Ehhez ráadásul célszerű, ha több klub elindítja a vívást. Bár arra kérdésre, hogy hány klubnak kell ezt elindítani, viccelődve rávágta György, hogy egynek, hisz miért ne csinálhatnánk országos bajnokságot? Meghirdetjük, meg is van magyar bajnok.
Mit érdemes most tenni; kitalálni valami újat vagy csatlakozni egy meglévő franchise-hoz?
Ferenc szerint rövidtávon lehet összevont, általunk kitalált úton járni, viszont, amennyi erőforrást ebbe bele tud tenni most a csapat, azzal nem lesz elég egy teljes új rendszer kiépítésére, úgy mint mondjuk a franciák tették. Akkor tud ez jól működni, akkor tudna izgalmas lenni, ha ezt nemzetközi szintre tudnánk vinni.
Ezen a ponton érdemesebb, ha mi magunk csatlakozunk egy meglévő rendszerhez és mi is tudunk a vívóknak már kész versenyt mutatni. Ez viszont nem olcsó, már az edzőképzés is 1600 EUR, mely csak 1 a 8 formából. Emellé egyenruhát wkell vásárolni és kardokkal felszerelni a csapatot és éves tagdíjat is kell fizetni a franchise-nak, meséli Ferenc.
Közben kopognak, Györgyhöz érkezett az egyik kisrefis tanítványa, így gyorsan kiegészítette Ferencet, majd elment edzést tartani.
Számunkra az lenne a legjobb, hogy akik jönnek, ők megvásárolják az eszközöket, de látjuk azt is, hogy érdemes erre forrást szerezni, hogy ne haljon el ez az ötlet, amiben továbbra is hiszünk!
Válik Ferenc visszavette a szót, és lezárta azzal, hogy visszük tovább az egyetemi tesit, rendezvényeken jelenünk meg és céges partnereket vonunk be. A fénykardok vásárlására pedig; nehéz megfelelő fénykardot találni, mert van olyan, ami nagyon filmhű, viszont fénykardvívásra használhatatlan, szóval eljutottunk oda, hogy célszerű lenne inkább sajátot gyártani, de egyelőre új, kész kardokat szerzünk be a meglévők mellé, hogy minél többen részt tudjanak venni a Fénykard edzéseken! Még nem csatlakozunk nagyobb franchise-hoz, de folyamatosan bővítjük az edzői tudást, hogy minél jobb élményt tudjunk adni a fénykardvívóknak!
Amennyiben te is kedvet kaptál és próbára tennéd magad Fénykardvívásban, akkor látogass el a debreceni Békessy Béla Vívó Klubba egy próbaedzésre!
További infó: https://debrecenivivas.hu/home/
A projektben résztvevő csapatokról bővebben itt tudnak olvasni: https://lightsabererasmus.com/
Guba Vanda